W PKP Szybka Kolej Miejska w Trójmieście Sp. z o.o. archiwum zakładowe działa na podstawie Instrukcji w sprawie organizacji i zakresu działania archiwum zakładowego dla PKP Szybka Kolej Miejska w Trójmieście Sp. z o.o. - SKM A-2 zwana również instrukcją archiwalną A-2. Instrukcja archiwalna A-2 określa organizację, zadania i zakres działania Archiwum Zakładowego w PKP Szybka Kolej Miejska w Trójmieście Sp. z o.o., oraz postępowanie w Archiwum Zakładowym z wszelką dokumentacją spraw zakończonych, niezależnie od techniki jej wytwarzania, postaci fizycznej oraz informacji w niej zawartych.
Archiwum Zakładowe gromadzi i przechowuje materiały archiwalne (akta kat. A) i dokumentację niearchiwalną (akta kat. B) ze wszystkich komórek organizacyjnych Spółki oraz dokumentację odziedziczoną.
Archiwum Zakładowe przyjmuje uporządkowaną dokumentację od wszystkich komórek organizacyjnych spraw ostatecznie zakończonych po 2 lub 3 latach przechowywania ich w komórkach organizacyjnych, licząc od dnia 1 stycznia roku następnego od daty zakończenia sprawy kompletnymi rocznikami.
Przekazywanie akt odbywa się z udziałem archiwisty, po uprzednim uporządkowaniu dokumentacji przez aktotwórcę.
Dokumentacja przechowywana w Archiwum Zakładowym, udostępniana jest do celów służbowych i naukowo - badawczych.
Udostępnianie dokumentacji do celów służbowych może odbywać się na miejscu w Archiwum Zakładowym lub poprzez wypożyczenie poza Archiwum Zakładowe na podstawie zgody kierownika komórki organizacyjnej, która dokumentację wytworzyła i zgromadziła lub przekazała do Archiwum Zakładowego.
Udostępnianie dokumentacji dla celów naukowo-badawczych oraz osobom spoza Spółki wymaga każdorazowo zgody Prezesa Zarządu - Dyrektora Przedsiębiorstwa i odbywa się stosownie do przepisów zawartych w szczególności w:
Udostępnienie dokumentacji odbywa się w Archiwum Zakładowym, pod nadzorem archiwisty na podstawie kart udostępniania.
KORZYSTAJĄCY Z DOKUMENTACJI PONOSI PEŁNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZA UDOSTĘPNIONĄ DOKUMENTACJĘ.